Արցախի Հանրապետության ԱԳ նախարար Մասիս Մայիլյանը պետական դավաճան է
Արդեն երրորդ օրն է գրում եմ այս մասին և ցավում եմ, որ այն ուշադրության չի արժանանում, ստիպված բացում եմ որոշ փակագծեր։
Արցախում կայանալիք ընտրությունների ժամանակ ես ի լուր աշխարհի հայտարարել էի, որ Մասիս Մայիլյանի և Սամվել Բաբայանի մուտը Ռուսաստանի Դաշնություն 5 տարով արգելափակված է, կոնկրետ այդ անձանց՝ Մասիս Մայիլյանին և Սամվել Բաբայանին առձեռն ներկայացնելով այդ որոշումների պատճենները։
Ս․թ․ սեպտեմբերի 29-ին ես վերահաստատել էի այդ իրողությունը և խնդրել էի, որ Մասիս Մայիլյանին և Սամվել Բաբայանին որևէ բանակցության մեջ չներգրավեն։ Ինձ համար անհասկանալի էր թե ինչո՞ւ Մոսկվա մեկնելուց Հայաստանի պատվիրակության կազմում հայտնվել է Մասիս Մայիլյանը, արդյո՞ք սա Հայաստանի արտգործ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի տգիտության, թե՞ այլ բանի արդյունք է։
Բոլորին էր պարզ, որ սորոսական Մասիս Մայիլյանը գտնվելով այդ պատվիրակության կազմում խայտառակ վիճակի մեջ էր դնելու Հայաստանի Հանրապետությանը։ Այդ անչափ կարևոր բանակցությունները, որ նախաձեռնել էր Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը և Ռուսաստանի արտգործ նախարար Սերգեյ Լավրովը կարող էին ձախողվել հենց միայն այն պատճառով, որ ինչ-որ տգետ հայ իշխանավորների անհասկանալի գործելաոճի արդյունքում պատվիրակության կազմում էր այդ սորոսածին դավաճանը։
Իհարկե սորոսի վաստակին Ռուսաստանի Դաշնություն մուտք գործելու հնարավորություն չեն տվել՝ նույնիսկ այն դեպքում, երբ Զոհրաբ Մնացականյանը 40 րոպեից ավել զբաղվել է Մասիս Մայիլյանի Ռուսաստանի Դաշնություն մուտքի թւույլտվություն ստանալու համար, սակայն այդ ջանքերն անցել են ապարդյուն։ Մասիս Մայիլյանը 15 ժամից ավել մնացել է օդանավակայանում հատուկ հսկողության տակ մինչև նրան այնտեղից վերցրել ու հետ են բերել Հայաստանի Հանրապետություն։
Ես հրապարակել եմ այդ խղճուկ մարդու, սորոսի վաստակ՝Մասիս Մայիլյանի նկարները Մոսկվայի օդանավակայանում։
Հիմա հարցս Արցախի Հանրապետության մեծարգո նախագահ Արայիկ Հարությունյանին և Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին։ Պարոնայք, ինչո՞ւ դեռ մինչև հիմա աշխատանքից ազատված չէ այն մարդը՝ Մասիս Մայիլյանը, ով ստորաբար խաբել է Ձեզ, ասելով՝ թե Իսագուլյանը ստում է Ձեզ և իմ մուտքը Ռուսաստանի Դաշնություն արգելափակված չէ։
Ես հետագայում շատ փակագծեր եմ բացելու, նաև այլ մարդկանց մասին այդ թվում՝ նրա, ում անունը այս գրության մեջ ևս հիշատակված է։ Ես կբացահայտեմ թե ինչպես նա այս օրերին զբաղված է եղել ոչ թե հայրենիքին ծառայելով, այլ Հայաստանից ժամանած <<բարձրաշխարհիկ>> կանանց ու նրանց զավակներին տարբեր բունկերներ ման ածելով։