«Ալաշկերտ-2»-ի նախկին ֆուտբոլիստ Լիպարիտ Դաշտոյանն իր կյանքը նվիրեց հայրենիքին
«Ալաշկերտ-2»-ի նախկին ֆուտբոլիստ Լիպարիտ Դաշտոյանը արիաբար միացավ իրենց կյանքը հայրենիքին նվիրաբերած Հերոսների շարքին:
Նշենք, որ Արցախում լայնածավալ պատերազմական գործողությունները սկսվել են սեպտեմբերի 27-ին:
Ռուբեն Վարդանյանի շահերը պաշտպանելու համար պետք է փաստաբան ուղարկել Բաքու Չեն մարսելու. Դուք` վերը նշվածներ, հենց դու՜ք եք Ադրբեջանի բանտերում փտելու. Տարիել Բիշարյան Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն առարկել է Հայաստանի ԱԳՆ-ին՝ Նիկոլ Փաշինյանից մեջբերումով Պայթյունի տարածքում նոր մասունքներ են հայտնաբերվել են Ահա գեղեցիկ հայրենիքի անկման մի պատմության ողբերգական էջը Ես ազատության մեջ եմ, ինձ երբեք չեն ծանուցել ադրբեջանական հետապնդման մասին․ Արտակ Բեգլարյան Սա Փաշինյանի ընտրությունն է. Ռուսաստանում արձագանքել են Արցախի լուծարման որոշմանը Սերժ Սարգսյանը՝ Արցախի Հանրապետության լուծարման մասին (video) Ադրբեջանում գտնվող բոլոր հայ գերիների, ձերբակալվածների, առևանգվածների Հայաստան վերադարձը պետք է լինի գլխավոր հարցերից մեկը. Վարդան Օսկանյան Դա մարդկության դեմ հանցագործություն է․ խաղաղության Նոբելյան մրցանակակիրը՝ Արցախում աղետի մասին Ձերբակալվել է փաստաբան Մուշեղ Շուշանյանը Արցախի հերոս Կարեն Ջալավյանը (Քյոխ) արդեն Գորիսում է Արմինե Ադիբեկյանի դեմ կրկին քրեական գործ են հարուցում «Ասացի ինչ ասեք, կանեմ, մենակ թողեք երեխես անցնի սահմանը». հայտնի տեսանյութի արցախցին մանրամասներ է հայտնել շանտաժի ենթարկվելու մասին Դատարանը 4 ամսով կալանավորել է Ռուբեն Վարդանյանին. նրան սպառնում է մինչև 14 տարվա ազատազրկում Երևանում մանկապարտեզից հիվանդանոց տեղափոխված 5-ամյա տղան վերակենդանացման բաժանմունքում մահացել է Նորից եմ հարցնում 30-ն անց սպային՝ իսկապես ոչ մի բան չեն ասե՞լ, ոչ մի առաջարկ չի՞ եղել «Հռոմի ստատուտի ներկայացված ընթացակարգով վավերացումը հակասահմանադրական է Արցախում գերեվարված քաղաքացիներ կա՞ն․ մեկնաբանում է Հայաստանի ՄԻՊ-ը (video) Իրականությունը նրանում է, որ մեր ժողովրդի մի մեծ հատվածի մոտ կան թուրք֊պարսկական գեներ. Որոնք չեն լռում Ռուբեն Վարդանյանին Ադրբեջանում 3 մեղադրանք են առաջադրել Հենց հիմա պետք է ձերբակալել Սամվել Բաբայանին․ Արդարադատության գեներալ-մայոր (video) «Կարելի է կախվել նաեւ ծիրանի ծառի վրա». Մարգարիտա Սիմոնյան Ի՞նչ է սպասվում, երբ Հռոմի ստատուտի վավերացումից հետո Պուտինը մուտք գործի Հայաստան (video) Արցախցիներն արդեն գիշերում են մեքենաներում․ Երևանում մարդկանց տեղավորելու որևէ լուրջ գործընթաց չկա