Ո՞վ է պատկերված Արշակ սրբազանին վերագրվող կեղծ տեսանյութում․ փաստաբանը մանրամասներ ներկայացրեց (video)
Էլի կան պետություններ, որոնցից դեռ եզրակացություներ սպասում ենք, բայց 3-ը, կարծում եմ, բավարար էր, որպեսզի մենք հնարավորություն ունենայինք դրա մասին խոսելու, լրագրողների հետ զրույցում ասաց Արշակ արքեպիսկոպոս Խաչատրյանի փաստաբան Արսեն Բաբայանը։
Նա նշեց, որ երբ հայտարարել է, որ 3 երկրից արդեն փորձաքննության արդյունքներ կան, իր համար շատ զարմանալի, ՔԿ-ն հայտարարություն է արել՝ նշելով, թե քրեադատավարական շրջանակներից դուրս իրականացված փորձաքննություններն ապացուցողական բնույթի նշանակություն չունեն.
«Հլը մի բան էլ հայտարարում էին, թե իրենց կողմից արված փորձաքննության մեջ հաստատվել է, որ տեսանյութում Արշակ Սրբազանն է։ Զարմանալի է, որ ՔԿ-ն չգիտի, որ փաստաբանը կարող է փորձաքննություն նշանակել։ Այստեղ հարց է առաջանում՝ իսկ ի՞նչ կապ ունի քրեադտավարական օրենսգիրքը և վարույթը մեր կողմից նշանակված փորձաքննության հետ։ Որևէ առնչություն չունի։ Մենք որևէ դեպքում քրեական դատավարության շրջանակներում ոչինչ ապացուցելու ցանկություն ու անհրաժեշտություն չունենք այս գործով։ Մենք այս փորձաքննությունները չենք իրականացրել, որ որևէ քրեադատավարական գործում որպես ապացույց ներկայացնենք։ Իրականացվող վարույթի շրջանակներում Արշակ Սրբազանը, թեև, ունի վկայի կարգավիճակ, բայց փաստացի տուժողի կարգավիճակ ունի»։