Ադրբեջանական զենք փոխադրող ընկերությունը 2025 թվականին մոտ 60 թռիչք դեպի է կատարել Իսրայել. Sputnik Armenia
Զենք փոխադրող ադրբեջանական Silk Way ընկերությունը 2025 թվականին կատարել է առնվազն 57 թռիչք դեպի Իսրայել և հակառակ ուղղությամբ, հաղորդում է Sputnik Armenia-ն:
Մեր հաշվարկներով՝ «Ռամոն» օդանավակայան (Էյլաթից 18 կմ հեռավորության վրա) իրականացվել է մոտ 43 բեռնատար թռիչք: Օվդա օդանավակայան է իրականացվել առնվազն վեց թռիչք, ևս ութը՝ Թել Ավիվի օդանավակայան:
Անցյալում գրեթե բոլոր զենք փոխադրող թռիչքներն ուղղվում էին դեպի Օվդա, քանի որ այնտեղ թույլատրվում էր պայթուցիկ նյութերի արտահանումը: Սակայն այս տարվա սկզբին երթուղին, հավանաբար, փոխվել է դեպի «Ռամոն», որը ևս անապատում է: Մի կողմից, չի կարելի միանշանակ ասել, որ բոլոր թռիչքները զենք կամ ռազմական ապրանքներ էին փոխադրում: Մյուս կողմից, Ադրբեջանը, հավանաբար, իր զինամթերքի մի մասը փոխանցել է Իսրայելին Գազայի պատերազմի ժամանակ:
2025 թվականի նոյեմբերին Բաքվում կայացած շքերթում Ադրբեջանը ցուցադրեց ինչպես իսրայելական զենքը, որի մատակարարումն արդեն հայտնի էր, այնպես էլ որոշ մոդելներ, որոնք առաջին անգամ ներկայացվեցին: Օրինակ՝ իսրայելական Elbit Systems ընկերության PULS մոդուլային հրթիռային համակարգերը և Rafael ընկերության Ice Breaker թևավոր հրթիռները։
Նախորդ տարիներին Silk Way-ի թռիչքների ամենաբարձր ծավալը (դեպի Օվդա օդանավակայան) դիտվել է 2020 թվականին (երբ Ադրբեջանը սկսեց 44-օրյա պատերազմը)։ Այդ ժամանակ, ըստ իսրայելական Haaretz պարբերականի, թռիչքների թիվը կազմել է 26։ Անցյալ տարի Silk Way-ի ինքնաթիռները նաև հաճախակի զենքեր են փոխադրել Թուրքիա, Չինաստան, Չեխիա, Սլովակիա, Պակիստան և Սերբիա, չնայած բոլոր թռիչքների աշխարհագրությունը սահմանափակված չէ միայն այս երկրներով։
Silk Way-ի ինքնաթիռները սկսել են թռչել նաև Հայաստանի օդային տարածքով։
Խաղամոլությունը Հայաստանում աճել է, ամսական շուրջ 30 միլիարդի խաղադրույք է արվել․ Առաքելյան Թրամփը խոստովանել է, որ քիչ է մնացել աշխատանքից ազատեր Ռուբիոյին Վազգեն, մի գլուխդ բարձրացրու, տե՛ս, ովքեր են ղեկավարում բանակդ ու երկիրդ․ Աշոտ Երկաթ ՀԱՄԱՍ-ը վերահսկողություն է հաստատել Գազայի վրա՝ չնայած Իսրայելի հետ պատերազմում կրած կորուստների ԱԺ գրադարանին եմ նվիրել Ռուբեն Վարդանյանի գիրքը, որ իշխանական պատգամավորները թեկուզ թաքուն կարդան Պաշտպանենք բոլոր նրանց իրավունքները, ում անարդարացիորեն զրկել են ազատությունից. «Ավրորա» Արա Ռոստոմյանի նկատմամբ վարչական հսկողություն խափանման միջոցը մնաց անփոփոխ Լույսը թող ճառագի մեզնից. արտաքսման կիրակի. ի՞նչ դասեր քաղենք Վրաստանում բեռնատարների համար փակվել է ճանապարհը դեպի Հայաստանի սահման Թե՛ Թեհրանը, թե՛ Վաշինգտոնը ցանկանում են ի ցույց դնել իրենց հնարավորությունները. Իրանագետ Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի թաղապետարանի դիմաց մեքենաներ են բախվել․ վիրավոր կա Իգոր Սարգսյանը կշարունակի մնալ տնային կալանքի տակ 99.000 դոլար՝ Իրանի և 76.000 դոլար՝ Չինաստանի կցորդին. բյուջեի «գնում չհանդիսացող» ծախսերը. 168.am Ճնշումներն ու կոմպրոմատները, որ դրել են իրենց առաջ, անհամեմատ նվազ են գալիք այն դատաստանից, որ սպասվում է ուրացողների համար. Տեր Զարեհը՝ տիրադավների մասին Մենք պետք է հասնենք համաձայնության, հակառակ դեպքում վատ բաներ կպատահեն․ դրա մասին կիմանաք հաջորդ 10 օրվա ընթացքում․ Թրամփը՝ Իրանի մասին Ռուսաստանի ավտոմոբիլային գործարանում տանիքի փլուզումից հետո փլատակներից վեց մարդ է դուրս բերվել Եվրամիությունը Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը ճանաչել է որպես ահաբեկչական կազմակերպություն Որքան երկար է Զելենսկին մնում իշխանության ղեկին, այնքան փոքր է դառնում Ուկրաինան․ Մեդվեդև Վանաձորում հսկայական եղևնու տապալվելուց վնասվել են ավտոմեքենաներն ու գազախողովակը Ադրբեջանական զենք փոխադրող ընկերությունը 2025 թվականին մոտ 60 թռիչք դեպի է կատարել Իսրայել. Sputnik Armenia Այսօր Երևանում օդի որակի ինդեքսի միջինացված ցուցանիշը գտնվում է «լավ» միջակայքում Աշոցքի տարածաշրջանում բուք է Կարմրաշենի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցում կկատարվի միասնական ժամերգություն 14 միլիոնի նոր պայմանագիր՝ մեկ անձից․ Սուքիասյանների բիզնեսը ծաղկում է՝ «հերոս հարկատուների» հաշվին Ֆեյսբուքի սրտկներից դուրս իրական կյանքն է, որտեղ փոփոխությունների սպասում կա և լինելու է․Ղահրամանյան