Ռուբեն Վարդանյանի դատավճիռը էթնիկ հայ առաջնորդների դեմ դատավարական «ծաղրի» գագաթնակետն է. Amnesty International
Միջազգային իրավապաշտպան Amnesty International կազմակերպությունը հանդես է եկել հայտարարությամբ, որը թարգմանաբար ներկայացվում է ստորև.
«Անդրադառնալով Ռուբեն Վարդանյանին 20 տարվա ազատազրկման դատապարտելու վճռին, որը մինչև Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախ)՝ 2023 թվականին ադրբեջանական ուժերի կողմից գրավումը տարածաշրջանում դերակատարում ունենալու համար դատվող 16 էթնիկ հայ առաջնորդներից վերջինն էր, Amnesty International-ի Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տնօրեն Մարի Սթրաթերսն ասել է.
«16 ամբաստանյալների դատապարտումը, որը գագաթնակետին հասավ Ռուբեն Վարդանյանի դեմ այս դատավճռով, իսկական ծաղր է: Այն փաստը, որ Ռուբեն Վարդանյանը և մյուսները՝ իր պես քաղաքացիական մի քանի անձինք, դատվել են ռազմական դատարանում, ինքնին լուրջ մտահոգություններ է առաջացնում և անհամատեղելի է արդար դատաքննության սկզբունքների հետ: Տասնամյակներ շարունակ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունից տուժածները՝ թե՛ Հայաստանում, թե՛ Ադրբեջանում, արժանի են ճշմարտության, արդարադատության, փոխհատուցման և չկրկնվելու երաշխիքների, մինչդեռ այս դատավճիռները վիրավորանք են միջազգային իրավունքով արգելված հանցագործությունների բոլոր զոհերի համար:
Չափազանց լուրջ բազմաթիվ հանցագործությունների համար մեղադրվող Ռուբեն Վարդանյանի և մյուս ամբաստանյալների դատավարություններն անցել են փաստացի փակ ձևաչափով։ Մեղադրանքները հիմնված են եղել «ապացույցների» վրա, որոնք մեղադրյալներին ներկայացվել են իրենց համար անհասկանալի լեզվով, և որոնք պատշաճ ձևով չեն թարգմանվել։ Միայն Վարդանյանին առաջադրված ավելի քան 40 մեղադրանքները, այդ թվում՝ «ահաբեկչություն»-ը և «մարդկության դեմ հանցագործություններ»-ը, դատավարության ընթացքում հրապարակային ձևով նույնիսկ չեն էլ բացահայտվել։ Amnesty International-ը Ադրբեջանի իշխանություններից տեղեկատվություն է խնդրել դատավարության և ապացույցների մասին, բայց պատասխան չի ստացել։
Ադրբեջանը պետք է կատարի իր պարտավորությունները մարդու իրավունքների միջազգային իրավունքի համաձայն և ապահովի, որ հանցագործությունների մեջ մեղադրվող բոլոր անձինք դատվեն միջազգային իրավունքի և արդար դատավարության չափանիշների լիարժեք համապատասխանությամբ»»։
դիտվել է 91 անգամ
Մեր երկրի վրա հարձակվելուց առաջ, թշնամիները պետք է երկար մտածեն․ Ավետիք Քերոբյան (video) Ալիևը ծաղրում ու թաղում է Նիկոլ Փաշինյանի «խաղաղության խաչմերուկը» Դատավորներն իրենց չվերաբերող ոլորտի մասին կայացրել են այնպիսի որոշումներ, որոնք անհնարին է կատարել Ո՞րտեղ են արցախցիների գումարները, «Արցախբանկի» Արտա՛կ, բարենպաստ պայմաններ են, հա՞, ՀՀ-ում Ժնևում ավարտվել են Ուկրաինայի, Ռուսաստանի և ԱՄՆ-ի միջև բանակցությունները «Աննա՛, դու Նիկոլից շատ ես պատասխան տալու, գիտե՞ս՝ ինչու»․ Նարե Սոսե (video) ՇՏԱՊ․ կործանանար է․ 234 դպրոց կանգնած է փակման վտանգի առաջ․ Մենուա Սողոմոնյան (video) #ՈՒՂԻՂ․ «Նիկոլի ու Աննայի թոզն անցել է․ լուրջ են զգուշացրել»․ Արտակարգ և լիազոր դեսպան (video) Ալիևը կբանտարկի՞ «ռազմական հանցագործ» Նիկոլին․ Տիգրան Չոբանյան (video) Կոչ եմ անում նախագահ Թրամփին կատարել հայ գերիներին ազատ արձակելու հրապարակային խոստումը. Ջարեդ Գենսե Արևադարձային տաք օդի ներթափանցմամբ պայմանավորված վերջին 5 օրերին դիտվել է խիստ բարձր ջերմային ֆոն CBS. ԱՄՆ նախագահական ինքնաթիռների ավիապարկը կներկվի Թրամփի սիրելի գույներով Այ ողորմելինե՛ր, էսքանից հետո ձեզ Կաթողիկոսն է փրկելու․ Անաստաս Իսրայելյան (video) Իհարկե համաձայն չեմ. «Պատրոն Դավո»–ն՝ անորակ զենք գնելու մեղադրանքի մասին Կասկածու՞մ եք, որ Ռոբերտ Քոչարյանը հինգ անգամ բարձրացնելու է թոշակները․ Աղվան Վարդանյան (video) Ռուբեն Վարդանյանի դատավճիռը էթնիկ հայ առաջնորդների դեմ դատավարական «ծաղրի» գագաթնակետն է. Amnesty International «Վարդանյանի անողոք դատավճիռը սպասելի էր»․ Մուխանով Հօգուտ ՀՀ-ի կբռնագանձվի 1 միլիոն 600 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք դրամ Այսօր սպասվում է քամու ուժգնացում «Սևան» ՔԿՀ-ում կանխվել է կնոջ կողմից ամուսնուն թմրամիջոցի նմանվող զանգվածի փոխանցման փորձը Ի՞նչ կասեք Փաշինյանին, եթե ձեր դիմաց դուրս գա (video) «Ասելի էի՝ սրանք մեռել պարացնողներ են, ու խոսքերս ապացուցվում են»․ Տիգրան Քոչարյան Վարդան Ղուկասյանը մեծ ռիսկի է դիմում․ փաստաբանը մանրամասներ հայտնեց (video) Սուրբ Աթոռը չի մասնակցի Թրամփի՝ «Խաղաղության խորհուրդ» նախաձեռնությանը. Վատիկան 20 միլիարդից ավելի գումարների կառավարմանը որևէ կերպ չենք կարողանում մասնակցել. Արցախի պետնախարար