«Իմ ցուցմունքը Աստծո առաջ է»
Վերջին իրադարձությունը, երբ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը  հրաժարվեց ցուցմունք տալ դատարանի առաջ, շատերի համար  անակնկալ չէր։ Հանրությունը  դա ընկալեց որպես կանխատեսելի քայլ․ իսկ ինչո՞ւ պետք է Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը ցուցմունք տա դատարանին, եթե իր ծառայության բնույթը նախ և առաջ հոգևոր է, ոչ վարչական։
Կաթողիկոսը հրավիրվել է հարցաքննության և օգտվել է օրենքով տրված իրավունքից՝ չտալ ցուցմունք։ Իրավական տեսանկյունից սա սովորական ընթացակարգ է։ Բայց հասարակական ընկալման մեջ այս քայլը ստացավ ավելի լայն իմաստ։ Մեղադրանքի ձևակերպումը՝ դատական ակտի կատարմանը խոչընդոտում, կապված է Գևորգ եպիսկոպոս Սարոյան-ի կարգալուծման հարցի հետ։ Նույն գործով անցնում են նաև մի շարք բարձրաստիճան հոգևորականներ։ Եվ հենց այստեղ է շարքային քաղաքացու մոտ առաջանում ամենապարզ հարցը՝ եթե խոսքը վերաբերում է եկեղեցական կարգապահական որոշմանը, ապա ինչու՞ է պետությունը միջամտում եկեղեցու ներքին կյանքին։
Նույնիսկ դպրոցականը գիտի, որ եկեղեցին և պետությունը Սահմանադրությամբ անջատ են։ Եկեղեցու ներսում թեմի ղեկավարի նշանակումը կամ ազատումը եկեղեցական իրավասության հարց է։ Երբ այդ գործընթացը տեղափոխվում է քրեական դաշտ, բնական է, որ հասարակության մեջ ձևավորվում  հիմնավորում՝  սա պետություն-եկեղեցի հարաբերությունների լարված փուլ է։ Առավել ևս, երբ տեղեկություններ են շրջանառվում, որ Կաթողիկոսի և մի շարք Սրբազանների ելքը երկրից արգելվել է, որպեսզի խոչընդոտվի  Ավստրիայում նախատեսված եկեղեցական ժողովին։ Եթե դրանց գումարվում են Բարձրաստիճան այլ սրբազանների ձերբակալություններն ու մեղադրանքները, հարցը դուրս է գալիս մեկ անձի շրջանակից և դառնում համակարգային։
Այստեղից էլ բխում է հասարակության  համոզումը՝ եթե Կաթողիկոսը հաշվետու է, ապա  Աստծո առաջ։ Իսկ երբ աշխարհիկ համակարգը փորձում է գնահատել հոգևոր որոշումները, սկսվում է այն պետական քաոսը, որի կենտրոնում այսօր գտնվում է Հայ Առաքելական եկեղեցին։
Եվ հենց այդ պատճառով սա դիտվում է ոչ թե որպես  քրեական գործ , այլ սկզբունքային հարց՝ որտե՞ղ է ավարտվում պետության իրավասությունը, և որտե՞ղ է սկսվում եկեղեցու ինքնավարությունը, որը սահմանադրորեն խախտվում է պետության կողմից։
դիտվել է 229 անգամ
«Եվրոպացիները Հանուն Արցախի» հարթակը դատապարտում է Վեհափառի նկատմամբ ՀՀ իշխանությունների հալածանքը Սրբազա՜ն, սրբազա՜ն. Միքայել սրբազանին Գյումրիում դիմավորեցին ծափերով եւ երգերով (video) Ի՞նչ ստվերային պայմանավորվածություն կա ԱՄՆ-ի, ՌԴ-ի և Թուրքիայի միջև՝ Նիկոլի հարցով․ Բոզոյան (video) Նարեկ Կարապետյան, քեզ համար մի լավ խորհուրդ ունեմ․ Դավիթ Մկրտչյան (video) «Նիկո՛լ, լավ դու ի՞նչ տեսակ մարդ լինես, որ Մարիամիկիդ ձիու հետ առաջին պլան բերես»․ Կարապետ Պողոսյան (video) Սամվել Կարապետյան-Գագիկ Ծառուկյան․ ի՞նչ է սպասվում (video) «Այ անթասիբ, թաթերդ հեռու մեր սրբություններից». Ռուզաննա Ստեփանյանը՝ Փաշինյանին (video) «Նիկո՛լ, գոնե էդ պադոշ երեսովդ էդ մի բանը խնդրեիր»․ Դավիթ Մկրտչյան (video) ՔԿՀ-ների բարդակը վերացրեք․ վաղը, մյուս օր դուք եք էնտեղ նստելու, ճաշ ուտելու․ պահեստազորի փոխգնդապետ (video) Նիկոլը թամամ խաչակնքվել չգիտի.էնքան անթասիբ ենք,թույլ ենք տալու Վեհափառի հետ էդ կերպ վարվի՞ (video) Տեսանք իրենց բարենորոգածը՝ իրենք սաղ լափեցին, անտուն-անտեղ արցախցուն թողեցին 40 հազար դրամի հույսին (video) Պետրո՛ս, դու պիտի ներողություն խնդրես Արշակ Սրբազանից․ Վոլոդյա Հովհաննիսյան (video) Նիկոլը մեր տարածքը ձրի տվել է ԱՄՆ-ին, որ իրենք ծախեն թուրքերին․ Երվանդ Բոզոյան (video) Սիրիայից Իրաք է տեղափոխվել Ադրբեջանի 55 քաղաքացի. նրանք ԻՊ-ի զինյալներ են Իրանը մտադիր է Ժնևի բանակցություններում հասնել կոնկրետ և առարկայական արդյունքների․ Բաղայի «Իմ ցուցմունքը Աստծո առաջ է» Զախարովան լեհերին ուղարկել է Իվան Սուսանինի մոտ․ FT Ռուսաստանի և Ուկրաինայի պատվիրակությունները ժամանել են Ժնև «Արա Նիկո՛լ, դու էս մարդկանց ի՞նչ պատասխան ես տալու․․․մարդիկ պարտքերի տակ կորած են». Դավիթ Մկրտչյան (video) Պետությունը պարտավո՛ր է կանգնել աշխատող և հարկ վճարող քաղաքացու կողքը. օնլայն տաքսու վարորդները ստորագրահավաք կանեն Ինչի մասին է վկայում ՔՊ-ականների հիստերիան. Իշխան Սաղաթելյան Ժնևյան բանակցություններից առաջ Զելենսկու շուրջ օղակը սեղմվում է․ Junge Welt Ասում էին՝ Սամվել Կարապետյանը 5 օր չի դիմանա կալանավայրում, 5 ամսից ավել դիմացավ, վարկանիշը աճում է (video) Ահա թե ով է խառնվում Հայաստանի ներքին գործերին. Արմեն Աշոտյան (video) Հոյակապ եմ, լավ է, ամեն ինչ լավ է. Միքայել Սրբազան