Զախարովան լեհերին ուղարկել է Իվան Սուսանինի մոտ․ FT
Լեհաստանի իշխանությունները ծրագրում են Ռուսաստանի դեմ հայց ներկայացնել՝ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի և դրան հաջորդած ժամանակաշրջանի (երբ երկրում հաստատված էր կոմունիստական վարչակարգ) ռեպարացիաների պահանջով, գրում է Financial Times թերթը։
Ինչպես լրագրողներին հայտնել է Լեհաստանի Պատերազմական կորուստների ինստիտուտի տնօրեն Բարտոշ Գոնդեկը, այժմ վարչապետ Դոնալդ Տուսկի հանձնարարությամբ իրականացվում է Ռուսաստանի «պատմական հանցագործությունների» հետաքննությունը։ Ըստ նրա՝ այն «շատ ավելի ընդգրկուն կլինի, քան նացիստական դաժանությունների ուսումնասիրման աշխատանքը՝ հաշվի առնելով ավելի քան չորս տասնամյակները, որոնց ժամանակ՝ Սառը պատերազմի տարիներին Լեհաստանը մնացել է խորհրդային ազդեցության տակ»։
2022 թվականին Լեհաստանը Գերմանիայից պահանջել էր 6,2 տրիլիոն զլոտի (1,3 տրիլիոն դոլար) արժողությամբ ռեպարացիա՝ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի տարիներին կրած վնասների համար։ Բեռլինում հայտարարել էին, որ գերմանական իշխանությունների համար այդ հարցն իրավականորեն արդեն փակված է։
Ըստ Գոնդեկի՝ դեռևս վաղաժամ է քննարկել, թե ռեպարացիաների ինչ գումար կպահանջի Վարշավան Մոսկվայից և արդյոք այն կգերազանցի Գերմանիային ներկայացված պահանջների չափը։
ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան արդեն հայտարարել է, որ որպես Լեհաստանին տրվող ռեպարացիա՝ Մոսկվան կարող է տրամադրել «Իվան Սուսանին» օպերայի տեսանյութի հղումը։
2022 թվականի սեպտեմբերին Լեհաստանի այն ժամանակվա նախագահ Անջեյ Դուդան արդեն հայտարարել է, որ երկիրը պետք է Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի համար ռեպարացիաներ պահանջի ոչ միայն Գերմանիայից, այլև Ռուսաստանից։ Ի պատասխան՝ ՌԴ Պետդումայի խոսնակ Վյաչեսլավ Վոլոդինն առաջարկել է ստուգել՝ քաղաքական գործչին ֆաշիզմի վերականգնման և վետերանների հիշատակը վիրավորելու համար հնարավոր քրեական պատասխանատվության ենթարկելու նպատակով արված հայտարարությունները։
Իրանը մի քանի ժամով կփակի Հորմուզի նեղուցի մի մասը «Եվրոպացիները Հանուն Արցախի» հարթակը դատապարտում է Վեհափառի նկատմամբ ՀՀ իշխանությունների հալածանքը Սրբազա՜ն, սրբազա՜ն. Միքայել սրբազանին Գյումրիում դիմավորեցին ծափերով եւ երգերով (video) Ի՞նչ ստվերային պայմանավորվածություն կա ԱՄՆ-ի, ՌԴ-ի և Թուրքիայի միջև՝ Նիկոլի հարցով․ Բոզոյան (video) Նարեկ Կարապետյան, քեզ համար մի լավ խորհուրդ ունեմ․ Դավիթ Մկրտչյան (video) «Նիկո՛լ, լավ դու ի՞նչ տեսակ մարդ լինես, որ Մարիամիկիդ ձիու հետ առաջին պլան բերես»․ Կարապետ Պողոսյան (video) Սամվել Կարապետյան-Գագիկ Ծառուկյան․ ի՞նչ է սպասվում (video) «Այ անթասիբ, թաթերդ հեռու մեր սրբություններից». Ռուզաննա Ստեփանյանը՝ Փաշինյանին (video) «Նիկո՛լ, գոնե էդ պադոշ երեսովդ էդ մի բանը խնդրեիր»․ Դավիթ Մկրտչյան (video) ՔԿՀ-ների բարդակը վերացրեք․ վաղը, մյուս օր դուք եք էնտեղ նստելու, ճաշ ուտելու․ պահեստազորի փոխգնդապետ (video) Նիկոլը թամամ խաչակնքվել չգիտի.էնքան անթասիբ ենք,թույլ ենք տալու Վեհափառի հետ էդ կերպ վարվի՞ (video) Տեսանք իրենց բարենորոգածը՝ իրենք սաղ լափեցին, անտուն-անտեղ արցախցուն թողեցին 40 հազար դրամի հույսին (video) Պետրո՛ս, դու պիտի ներողություն խնդրես Արշակ Սրբազանից․ Վոլոդյա Հովհաննիսյան (video) Նիկոլը մեր տարածքը ձրի տվել է ԱՄՆ-ին, որ իրենք ծախեն թուրքերին․ Երվանդ Բոզոյան (video) Սիրիայից Իրաք է տեղափոխվել Ադրբեջանի 55 քաղաքացի. նրանք ԻՊ-ի զինյալներ են Իրանը մտադիր է Ժնևի բանակցություններում հասնել կոնկրետ և առարկայական արդյունքների․ Բաղայի «Իմ ցուցմունքը Աստծո առաջ է» Զախարովան լեհերին ուղարկել է Իվան Սուսանինի մոտ․ FT Ռուսաստանի և Ուկրաինայի պատվիրակությունները ժամանել են Ժնև «Արա Նիկո՛լ, դու էս մարդկանց ի՞նչ պատասխան ես տալու․․․մարդիկ պարտքերի տակ կորած են». Դավիթ Մկրտչյան (video) Պետությունը պարտավո՛ր է կանգնել աշխատող և հարկ վճարող քաղաքացու կողքը. օնլայն տաքսու վարորդները ստորագրահավաք կանեն Ինչի մասին է վկայում ՔՊ-ականների հիստերիան. Իշխան Սաղաթելյան Ժնևյան բանակցություններից առաջ Զելենսկու շուրջ օղակը սեղմվում է․ Junge Welt Ասում էին՝ Սամվել Կարապետյանը 5 օր չի դիմանա կալանավայրում, 5 ամսից ավել դիմացավ, վարկանիշը աճում է (video) Ահա թե ով է խառնվում Հայաստանի ներքին գործերին. Արմեն Աշոտյան (video)