Արտակարգ իրավիճակ՝ Երևանում
Արդեն 10 օր է՝ Երևանի Աջափնյակ վարչական շրջանի Գրիգոր Հասրաթյան փողոցի 6-րդ և հարակից շենքերի ու սեփական տների հարյուրավոր բնակիչներ չեն կարողանում հստակ ստանալ հարցի լուծման պատասխանը՝ որ կառույցի պատասխանատուներն են մի ամբողջ թաղամաս փրկելու գարշահոտ ու հակասանիտարական վիճակից։
Այսօր՝ փետրվարի 17-ին, ֆոտոլրագրող Գագիկ Շամշյանի հետ զրույցում բնակիչներն ասում էին.
«10 օր առաջ նկատեցինք, որ 4 մուտքանի, 5 հարկանի շենքի դիմացով կեղտաջրերը դուրս են գալիս ու ամբողջ տարածքում գարշահոտ վիճակ է։ Սկսեցինք հետաքրքրվել ու պարզեցինք, որ էդ կեղտաջրերը լցվում են ավտոտնակների և շենքերի նկուղներ։ Փորձեցինք մեր ուժերով խնդիրը լուծել, սակայն մենք անզոր էինք, քանի որ պետք է աշխատանքները իրականացներ Վեոլիա ջուրը հատուկ տեխնիկաներով։
Մի քանի անգամ զանգահարել ենք Վեոլիա ջուր, մի անգամ եկան 2-3 րոպե իբրև թե գործ արեցին ու իրենց աշխատանքը համարելով ավարտված գնացին, բայց հարցը չլուծվեց ու արդեն 10 օր է հակասանիտարական ու գարշահոտ վիճակը պահպանվում է։
Ստիպված դիմեցինք կառավարություն, հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողով, այդ երկու կառույցներից գոնե պատասխանեցին, որ խնդիրը Վեոլիա ջրի տիրույթում է և իրենք ճիշտ է չունեն լծակ այդ ընկերության վրա ազդելու, բայց կխնդրեն ու կմիջնորդեն որ հարցը կարգավորվի։ Դա էլ օգուտ չտվեց։
Բնակիչներով մի քանի անգամ դիմել ենք Երևանի քաղաքապետարան, Աջափնյակ վարչական շրջանի ղեկավարի աշխատակազմ, բայց ոնց հասկանում ենք Վեոլիա ջուրը իրեն համարում է անձեռնմխելի ու արհամարհած ունի հարյուրավոր բնակիչների խնդրանքը։ Բնակիչներ, ովքեր կանոնավոր վճարումները կատարում են։
Այս պահին Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանի հանձնարարականով արդեն ժամանել են Աջափնյակ վարչական շրջանի ղեկավարի աշխատակազմից ե կարծես թե փորձում են Վեոլիա ջրին պարտավորեցնեն որպեսզի այս լ դիրքը շատ հրատապ կարգավորվի։
Կեղտաջրերի կողքով է անցնում նույնիսկ խմելու ջրի խողովակը և չի բացառվում, որ եթե վանսվի խմելու ջրի խողովակը, ամբողջ կեղտաջուրը խողովակով կանցնի դեպի բաժանորդների տներ։
Լուսանկարները և տեսանյութը Գագիկ Շամշյանի
Չարչյանի և Նալբանդյանի աշխատասենյակներում խուզարկությունների որոշումները բողոքարկվել են․ փաստաբան Ժուռնալիստների միության նախագահ Սաթիկ Սեյրանյանը հայց է ներկայացրել ընդդեմ Պետրոս Ղազարյանի Եթե պայքարը մնա մասնատված և ինքնաբուխ, ապա այս իշխանությունը կմնա. մղձավանջը կխորանա․ Հակոբյան Դե ուրեմն լսե՛ք՝ հիմա հատ-հատ ասեմ՝ ինչ է արել Կաթողիկոսը (video) #ՈՒՂԻՂ․ Փետրվարի 15-ին Ալիևը պայթեցրեց Նիկոլի ամենամեծ սուտը․ Երվանդ Բոզոյան (video) Մենք ունենք այդ համարձակությունն ու դա անելու ենք․ Լևոն Քոչարյան (video) «Աննա Հակոբյանն ամենամեծ պատիժն է, որ Նիկոլին կարող էր բաժին հասնել. դրան տեղն է»․ Կարապետ Պողոսյան (video) Ես Փաշինյանին չեմ ընտրի, դրան ո՞նց ընտրենք․ Հարցում (video) 50-ամյա վարորդը ոչ սթափ վիճակում «Mercedes»-ով հայտնվել է Արզական բնակավայրի կամրջի տակ՝ գետի ափին #ՀԻՄԱ․ «Արա Նիկո՛լ, դե տղա ես, կանգնի ու ասա էդ»․ ԵԿՄ-ական Դավիթ Մկրտչյանը հունից դուրս եկավ (video) «New normal»-ում մեր Արցախի կռիվը մի անիմաստ «բզբզոց» էր, քանի որ մենք իբր «ոչինչ չէինք հասկանում» Կաթողիկոսը շրջափակման մեջ է. Ինչով է սպառնում Եկեղեցուն Գարեգին Բ-ի դեմ հարուցված քրեական գործը․ Նեզավիսիմայա գազետա Զովունիում կրակողը 46–ամյա տղամարդ է, մյուսները Զովունիից չեն. Նոր մանրամասներ Աննախադեպ ծանր օրեր են, բայց․․․ Հայր Իսահակ (video) Քվերակության արդյունքներով գզվռտոց է սկսվել․ էլ չի աշխատում, չի աշ-խա-տում 18+ մեկնաբանություններ՝ Փաշինյանի ֆեյսբուքյան հերթական հրապարակման տակ Արտակարգ իրավիճակ՝ Երևանում Լավ եղեք, կտեսնվենք. Միքայել Սրբազանը դուրս գրվեց հիվանդանոցից (video) «Չմրսե՛ս»․ Միքայել Սրբազանին դուրս գրեցին «Իզմիրլյան»-ից, նա տեղափոխվում է Շիրակի թեմի առաջնորդարան (video) Արդյոք այդ «դատավարության» հեղինակները գիտե՞ն՝ գաղափարները դատապարտել հնարավոր չէ․ Թանդիլյան Դատարանը Ստեփան Ասատրյանի գործունեությունը կարգավորող պայմանագիր է պահանջել Հայ Առաքելական Եկեղեցուց Սա պարզապես Ռուբեն Վարդանյանի և մյուս հայ բանտարկյալների դատավարություն չէ. սա նման է դատավճռի հայ ժողովրդի դեմ՝ որպես ամբողջություն․ Ռուբեն Վարդանյանի ընտանիքի հայտարարությունը Բացի թուրքից, բոլորը ձեզ համար թշնամի՞ են․ Արման Աբովյան Ընդդիմության կազմակերպվածությունից է կախված լինելու սրանց «քաղաքական աղբանոց» շպրտելը. Սևակ Խաչատրյան  «Ինչո՞վ է Նիկոլը կախված Ալիևից»․ Իշխան Սաղաթելյան (video)