Աննա Վարդապետյանը պատրաստվում է 2025-ի հաշվետվությանը. «Ժողովուրդ»
«Ժողովուրդ» օրաթերթը գրում է. ««Ժողովուրդ» օրաթերթը տեղեկացավ, որ ՀՀ գլխավոր դատախազը և նրա տեղակալները ակտիվ կերպով մարզեր և Երևան քաղաքի տարբեր դատախազություններ են այցելում, հանդիպում դատախազների հետ։ Գլխավոր դատախազության այս այցերի նպատակը այն է, որ Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը պետք է ներկայանա ՀՀ Ազգային ժողով և ներկայացնի Գլխավոր դատախազության 2025 թվականի գործունեության մասին հաշվետվությունը։
Այս պատկերին զուգահեռ ՔՊ-ում հիշել են Վարդապետյանի 2025 թվականին կայացած տարեկան հաշվետվությունը, թե ինչ մթնոլորտում այն անցավ։
Հիշեցնենք, որ 2025 թվականին Ազգային ժողովում իր տարեկան հաղորդումը ներկայացնող դատախազ Վարդապետյանը կտրուկ ու չոր պատասխաններ էր տվել հարցերին՝ անբովանդակ, հարուցելով ՔՊ-ականների դժգոհությունը և դառնալով նրանց համար նոր թիրախ։
Պատգամավորները դժգոհել էին, որ դատախազը ոչ մի պատգամավորի կոնկրետ հարցի շոշափելի պատասխան չէր տվել։ Ավելին, նրա չոր, նույնիսկ արհամարհական ոճն այնքան էր բարկացրել ՔՊ պատգամավորներին, որ ՔՊ-ականների համար տարբեր սենյակներում Վարդապետյանի պահվածքն ակտիվ քննարկման թեմա էր դարձել։
Ինչ է սպասվում այս տարի, դեռ վաղ է ասել։ Դատախազը ընդհուպ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսին մեղադրանք առաջադրեց, ուստի գուցե շատ բաներ նրան ներվեն իշխող թիմի կողմից»։
Հայ ժողովրդի անանց իրավունքների պաշտպանությամբ հանդես են գալիս օտարազգի քաղաքական-հասարակական գործիչներ Կաթողիկոսի եղբոր ու եղբորորդու կալանքը փոխվեց տնային կալանքով Արագածոտնի թեմի գլխավոր հաշվապահը ազատվեց տնային կալանքից Դուրս եկեք ձեր գրասենյակներից, քայլեք քաղաքներով ու գյուղերով, լսեք մարդկանց և թող մարդիկ լսեն ձեզ... «Ես ձեզ ասում եմ՝ ամեն ինչ լավ է լինելու, հանգիստ եղե՛ք»․ Վարդան Ղուկասյան. video Ռուբեն Վարդանյանը «դատապարտվել» է 10 տարվա բшնտային և 10 տարվա խիստ ռեժիմի ազատազրկմшն Նախորդ հանդիպման համեմատ լավ առաջընթաց է գրանցվել․ այս փուլում ավելի կառուցողական մթնոլորտ է եղել․ Արաղչին՝ ամերիկյան կողմի հետ բանակցությունների մասին Փաշինյանը փորձում է hարվածի տակ դնել Հայ Առաքելական Եկեղեցու լեգիտիմությունը. Ռոբերտ Ամստերդամ Որպես ռեպարացիա կարող ենք Լեհաստանին տրամադրել «Իվան Սուսանին» օպերայի տեսագրության հղումը. Զախարովա Առողջապահության նախարարությունից պարզաբանում են՝ ինչու է ուշանում պոլիկլինիկաներում բուժաշխատողների աշխատավարձը Ամեն ուրբաթ Մասյացոտնի թեմի եկեղեցիներից մեկում կկատարվի Հանգստյան ժամերգություն և հոգևոր խորհրդածություն՝ թեմի հոգևորականների մասնակցությամբ Սպասվում են տեղումներ՝ լեռնային շրջաններում՝ ձյան և ձնախառն անձրևի տեսքով Մեծ Պահքի երկրորդ օրը մեզ ուղղում է մի լուռ հարց՝ արդյո՞ք ես հավատում եմ, որ կարող եմ փոխվել, թե արդեն դատապարտել եմ ինձ իմ անցյալով. Տեր Հեթում ԵՄ մշտական ​​ներկայացուցիչները կքննարկեն Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների առաջարկները Լեհաստանի իշխանությունները երկրի քաղաքացիներին կոչ են արել լքել Ռուսաստանը ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը դատապարտել է Իսրայելի որոշումը Արևմտյան ափի հողերի գրանցման ընթացակարգեր սկսելու վերաբերյալ Իրանը մի քանի ժամով կփակի Հորմուզի նեղուցի մի մասը «Եվրոպացիները Հանուն Արցախի» հարթակը դատապարտում է Վեհափառի նկատմամբ ՀՀ իշխանությունների հալածանքը Սրբազա՜ն, սրբազա՜ն. Միքայել սրբազանին Գյումրիում դիմավորեցին ծափերով եւ երգերով (video) Ի՞նչ ստվերային պայմանավորվածություն կա ԱՄՆ-ի, ՌԴ-ի և Թուրքիայի միջև՝ Նիկոլի հարցով․ Բոզոյան (video) Նարեկ Կարապետյան, քեզ համար մի լավ խորհուրդ ունեմ․ Դավիթ Մկրտչյան (video)
Փետրվարի 18-ին՝ ժամը 15։00-ին, Հայելի ակումբի հյուրն է Սեյրան Չիլինգարյանը Փետրվարի 18-ին՝ ժամը 16։00-ին, Հայելի ակումբի հյուրն է ՀՀԿ-ից Հենրիխ Դանիելյանը Փետրվարի 18-ին՝ ժամը 14։00-ին, Հայելի ակումբի հյուրն է Ձյունիկ Աղաջանյանը Փետրվարի 18-ին՝ ժամը 12։00-ին, Հայելի ակումբի հյուրն է Անաստաս Իսրայելյանը Փետրվարի 17-ին՝ ժամը 12։00-ին, Հայելի ակումբի հյուրն է ազատամարտիկ Դավիթ Մկրտչյանը Փետրվարի 17-ին՝ ժամը 16։00-ին, Հայելի ակումբի հյուրն է «Մայր Հայաստան» խմբակցության անդամ Նարե Սոսեն Փետրվարի 17-ին՝ ժամը 14։00-ին, Հայելի ակումբի հյուրն է գյումրեցի իրավապաշտպան Կարապետ Պողոսյանը Փետրվարի 17-ին՝ ժամը 13։00-ին, Հայելի ակումբի հյուրն է քաղաքագետ Երվանդ Բոզոյանը Փետրվարի 17-ին՝ ժամը 11։00-ին, Հայելի ակումբի հյուրն է ՀՀ ԶՈՒ պահեստի գնդապետ Վոլոդյա Հովհաննիսյանը Փետրվարի 16-ին՝ ժամը 15։00-ին, Հայելի ակումբի հյուրն է քաղաքագետ Մեսրոպ Եսայանը