Ռուսաստանում Ալեն Սիմոնյանից հարցազրույց վերցրած լրագրողին հեռակա կարգով դատապարտել են ազատազրկման
Մոսկվայի Գոլովինսկի դատարանը «Դոժդ»-ի (Արդարադատության նախարարության կողմից ճանաչվել է որպես օտարերկրյա գործակալ) լրագրող Եկատերինա Կոտրիկաձեին հեռակա կարգով դատապարտել է ութ տարվա ազատազրկման, РБК-ին հայտնել են դատարանի մամուլի ծառայությունից։
Նա մեղավոր է ճանաչվել Քրեական օրենսգրքի 207.3 հոդվածի 2-րդ մասի «դ» կետով (Ռուսաստանի զինված ուժերի օգտագործման մասին գիտակցաբար կեղծ տեղեկության հրապարակային տարածում): Այդ հոդվածով առավելագույն պատիժը մինչև տասը տարի ազատազրկում է. դատախազությունն ավելի վաղ Կոտրիկաձեի համար ինը տարվա ազատազրկում էր պահանջել։
Բանակի մասին կեղծ լուրեր տարածելու և որպես օտարերկրյա գործակալ իր պարտականությունները չկատարելու համար 2025 թվականի հուլիսին Կոտրիկաձեի նկատմամբ քրեական գործ է հարուցվել։ Մյուս մեղադրյալների թվում են նրա ամուսինը՝ «Դոժդ»-ի գլխավոր խմբագիր Տիխոն Ձյադկոն, և հեռուստաալիքի հաղորդավարուհի Վալերիա Ռատնիկովան (նրանք ևս ընդգրկված են օտարերկրյա գործակալների գրանցամատյանում)։
Անցյալ տարվա հոկտեմբերին Քննչական կոմիտեն պահանջել էր լրագրողի ձերբակալությունը հեռակա կարգով, և նույն ժամանակ Ձյադկոյի նկատմամբ հեռակա կարգով ձերբակալման հրաման էր արձակվել։
Հիշեցնենք, որ Կոտրիկաձեն վերջերս հարցազրույց էր վերցրել Հայաստանի խորհրդարանի խոսնակ Ալեն Սիմոնյանից: Հարցազրույցը հրապարակվել է փետրվարի 15-ին։
դիտվել է 486 անգամ
ՀՀ քննչական կոմիտեն Արշակ սրբազանի գործի մասին Խաղաղության իմիտացիա է. ադրբեջանագետը` քաղհասարակության ներկայացուցիչների հանդիպման մասին Թուրք-հունական երկխոսություն՝ առանց լուծումների Բժիշկներն արձանագրել են նրա մահը Վագիֆ Խաչատրյանը կրկին վիրահատվել է Դադարեցնե՛լ Վեհափառի և հոգևորականների հանդեպ ճնշումները․ ջավախահայ գործիչների հայտարարությունը Կոմիտասի պողոտայում մեքենաների բախման հետևանքով վիրավոր կա Արտառոց դեպք․ Հարսանիքից երեք ամիս անց՝ տղամարդը տեսանյութում նկատել է Նիկոլ Փաշինյան, չե՞ք կարծում, որ նման կերպ «քերել» մեր ժողովրդին ու դիմացը ոչինչ չտալը արդար չի. Մեսրոպ Մանուկյան Չպետք է քննարկել Ալեն Սիմոնյանի զրպարտությունները. հարցը իրավաքրեական տիրույթում պետք է լուծվի. մեդիափորձագետ Տարածաշրջանում ԱՄՆ ներկայության ուժեղացման ֆոնին՝ մեկնարկել են ԻՀՊԿ զորավարժությունները Պատմական խայտառակություն. ՀՀ գլխավոր դատախազը քրեական գործ է հարուցել ՀԱԵ-ի առաջնորդի դեմ. il Giornale D'italia Պուտինը Սերգեյ Իվանովին հեռացրել է Անվտանգության խորհրդի կազմից Ռուսաստանում Ալեն Սիմոնյանից հարցազրույց վերցրած լրագրողին հեռակա կարգով դատապարտել են ազատազրկման Հորդորում ենք հիմնազուրկ հայտարարություններ անող անձանց ընդունել մեղքը և անպատասխանատու հայտարարություններ չանել. Տեր Եսայի Մելիքյանը հանդիպել է Մխիթարյանին. ինչ են խոսել Սիրիական ճամբարից ազատ է արձակվել ԻՊ-ի հետ առնչություն ունեցող 34 ավստրալացի Պայթյունի ահազանգ Թալին քաղաքի բենզալցակայաններից մեկում Հատել ենք, հայրենակիցներ, գոյաբանական այդ բախտորոշ եզրագիծը, որից այն կողմ խոսքը դառնում է ավելորդ Երկու Սրբազան հայրեր Հայաստանից մեկնել են Ավստրիա՝ մասնակցելու Եպիսկոպոսաց ժողովին․ Տեր Եսայի ԱՄՆ-ն որևէ մեկին չի պարտադրել ՌԴ-Ուկրաինա հակամարտության կարգավորման շուրջ համաձայնագիրը. Ռուբիո Հարսանիքի ժամանակ 8 մարդ է վիրավորվել, որոնցից 1-ը` երեխա Գազայում առնվազն 11 մարդ է զոհվել իսրայելական հարվածներից. զոհերի ընդհանուր թիվը գերազանցել է 72 000 «Արա՛, այ ասֆալտի թալանչիներ․ ջարդած ավտոների համար ո՞վ է պատասխան տալու»․ Արմենակ Դանիելյան (video)