Կաթողիկոսի և վեց եպիսկոպոսների տեղաշարժի սահմանափակումը՝ որպես ճնշում. ՔԻՀԿ հայտարարությունը
Քաղաքական իրավունքների հասարակական կենտրոնը հայտարարություն է տարածել եկեղեցու դեմ հերթական ոտնձգության վերաբերյալ, որտեղ նշված է.
«Փետրվարի 14-ին, դատախազությունը մեղադրանք ներկայացրեց Կաթողիկոսին և կիրառեց երկրից բացակայելու արգելք։ Մեղադրանքը նույն հիմքով է, ինչ հունվարի 31-ին ներկայացվել էր 6 եպիսկոպոսներին։ Փաստորեն, ՀԱՍԵ առաջնորդը քրեական հետապնդման է ենթարկվում նրա համար, որ կարգալույծ է արել Գևորգ (Արման) Սարոյանին, դրանով «խոչընդոտելով» նրա պաշտոնավարմանը որպես Թեմակալ Առաջնորդ։
Այս հանգամանքները հաշվի առնելով՝ պարզ է, որ Կաթողիկոսին և 6 եպիսկոպոսներին քրեական մեղադրանք առաջադրելը, նրանց տեղաշարժման իրավունքը սահմանափակելը անթաքույց հետապնդում է ՀԱՍԵ եպիսկոպոսաց ժողովին նրանց մասնակցությունը արգելելու նպատակով։ Այս արգելքը հետևանք է Սահմանադրության և Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի (ՄԻԵԿ) իրավունքի կոպիտ խախտման, մասնավորապես՝ կրոնական կազմակերպության ինքնավարությանը պետության կողմից չմիջամտելու պարտականության չկատարման, որի արդյունքում խախտվում է ինչպես ՀԱՍԵ կրոնի, այնպես էլ՝ խաղաղ հավաքների և միավորումների ազատության իրավունքները։ ՄԻԵԿ իմաստով նման գործողություններն ուղղակի արգելվում են 18-րդ հոդվածով»։
Հարսանիքի ժամանակ 8 մարդ է վիրավորվել, որոնցից 1-ը` երեխա Գազայում առնվազն 11 մարդ է զոհվել իսրայելական հարվածներից. զոհերի ընդհանուր թիվը գերազանցել է 72 000 «Արա՛, այ ասֆալտի թալանչիներ․ ջարդած ավտոների համար ո՞վ է պատասխան տալու»․ Արմենակ Դանիելյան (video) Ընդդիմադիրնե՛ր, դե հիմա հասկացե՛ք՝ ով է ձեր դիմաց կանգնած․ Հայկ Նահապետյան (video) Արշակ Սրբազանի դեմ գործ կարողը պատասխան է տալու․․․ ի՞նչ է սպասվում․ Գառնիկ Դանիելյան (video) 6 միլիարդ 531 միլիոն 147 հազար դրամ է հատկացված աղբահանության համար․․․ ի՞նչ է կատարվում. Աղեկյան (video) Սփյուռքի հայտնի 7 գործիչներ Նիկոլին մղեցին այդ քայլին․ քաղաքագետ Մեսրոպ Եսայան (video) Դե հիմա լսեք Ռուբեն Վարդանյանին ու գետինը մտեք․ Նաիրա Զոհրաբյան (video) Արշակ Սրբազանի դեմ բլեֆը պայթեց․ հիմա ի՞նչ է անելու Նիկոլը․ Անժելա Թովմասյան (video) ՔՊ–ն Հովիտի դպրոցն էլ է փակում. բնակիչներն ահազանգում են՝ գյուղը կդատարկվի, կմնան միայն ծերերը (video) Ինչ է իրականում տեղի ունենում․ «Հրապարակ» Շոյգուի շատ կոշտ հայտարարությունը․ ի՞նչ է սպասվում առաջիկայում․ Հայկ Նահապետյան (video) «Եթե կա մեկը, որ եկեղեցու ունեցվածքը, գանձերը մատնել է կորստյան, Փաշինյանն է. հո թափառախո՞ւմբ չենք, վեշ-մեշոկը վերցնենք ու տեղափոխվենք». Տեր Վրթանես քահանա Բաղալյան Իրանը Թուրքիային, Սաուդյան Արաբիային և Եգիպտոսին առաջարկում է գործակցել Իսրայելի դեմ Վարորդն ասաց՝ էդ «համբալին փոխանցե՛ք․․․»․ Արմենակ Դանիելյան (video) Ֆրանսահայերը կոչ են անում դադարեցնել եկեղեցու դեմ արշավը Հունիսի 7-ին ինչ նոր ծուղակ ու աղետ են պատրաստել Ալիևն ու Նիկոլը․ Նաիրա Զոհրաբյան (video) «Ալիևը կոնկրետ ընտրակաշառք է բաժանում Նիկոլի համար»․քաղաքագետ Մեսրոպ Եսայան (video) Բացահայտվել է կաշառքի միջնորդության պատրվակով ոստիկանության նախկին պաշտոնյայի կողմից գումար ստանալու դեպք Ալիև-Պուտին հարաբերություն չկա՛․ Պուտինը դատելու է դրանց․ Հրանտ Բագրատյան (video) «Ես գնում եմ իմ երջանկության հետևից, ինձ չփնտրեք, բողոքն էլ հետ վերցրեք». Մանրամասներ 15–ամյա աղջկա առևանգման դեպքից