Իրանը պատրաստ է բանակցել ԱՄՆ-ի հետ․ ՀՀ-ն կշահի, եթե դառնա նման բանակցությունների հարթակ
Իրանը պաշտոնապես հայտարարել է, որ պատրաստ է անուղղակի բանակցել Միացյալ Նահանգների հետ, գրել է իրանագետ Վարդան Ոսկանյանը։
Ոսկանյանը կարծում է, որ Հայաստանի արտաքին անվտանգության մակարդակի բարձրացման նպատակով մեր պետությունը կարող է լրջորեն շահել, եթե կարողանա նախաձեռնողաբար դառնալ հենց նման բանակցությունների հարթակ, ինչի հնարավորությունը, ըստ նրա, օբյեկտիվորեն առկա է։
Բայց միաժամանակ, իրանագետը հավելում է՝ հնարավորությունը դեռ չի նշանակում դրա հաջող իրացում․«Ուստի այս հարցում որպես առաջին քայլ անհրաժեշտ է համակարգված աշխատող հայկական երկու հատուկ բանագնացների նշանակում, որոնցից մեկը կաշխատի իրանական, իսկ մյուսն՝ ամերիկյան ուղղությամբ։
Սա չափազանց բարդ և ջանադիր աշխատանքի տիրույթ է, որի հաջողության դեպքում քաղվելիք օգուտները մեր պետությանը լիուլի կփոխհատուցեն այն ողջ տքնաջան և դժվարին աշխատանքը, որից խուսափելն այդ առաքելության ընթացքում անհնարին կլինի»։
Վարդան Ոսկանյանն ընդգծում է խիզախ գործողությունների անհրաժեշտության մասին․«Մեր պետության ու ազգի առջև պատասխանատվությունը և Բաքվի բարբարոսական վարչախմբից եկող մշտական վտանգների կառավարումն ու չեզոքացումը պահանջում են հենց նման անզուգաչափ ու խիզախ գործողություններ և ոչ ձեռնտու իրականության փոփոխություն»։