Հանքարդյունաբերական ճյուղը ամենավերահսկվողն է Հայաստանում. ԶՊՄԿ ՓԲԸ փոխտնօրեն
Հայաստանի ամենից շատ վերահսկվող ոլորտը հանքարդյունաբերությունն է։ Այս մասին մարտի 28-ին «Հանքարդյունաբերության դերն ու նշանակությունը տնտեսության մեջ» թեմայով քննարկման ժամանակ ասել է «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲԸ (ԶՄՄԿ) գլխավոր տնօրենի տեղակալ, ընկերության տնօրենների խորհրդի անդամ Արտյոմ Պետրոսյանը։
Նա տեղեկացրել է, որ նման ձեռնարկություններն ամբողջ տարին հսկողության տակ են, բոլոր տեսչական մարմինները եւ այլ կարգավորող մարմիններն այնտեղ ստուգումներ են իրականացնում այնպիսի մանրակրկիտությամբ, ինչպես ոչ մի ոլորտում։
Նա տեղեկացրել է, որ, ի հեճուկս հաստատված առասպելի, Հայաստանի հանքային պաշարները Հայաստանի բացառիկ սեփականությունն են եւ չեն պատկանում որեւէ կոնկրետ անձի։
Պետրոսյանը նշել է, որ կոնկրետ հանքարդյունաբերական ձեռնարկության տեսակը կախված է նրանից, թե տվյալ հանքում ինչ մետաղ է գերակշռում։