1868-ին էլ ծաղրում էին Ալյասկայի գնումը. Պուտինը կարծում է Գրենլանդիայի նկատմամբ ԱՄՆ-ի նկրտումներին անլուրջ վերաբերվելը խելացի չէ
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը «Արկտիկա՝ երկխոսության տարածք» ֆորումի լիագումար նիստում անդրադարձել է Գրենլանդիայի նկատմամբ ԱՄՆ-ի հավակնություններին։ Նա ընդգծել է, որ խորապես սխալ է այդ ծրագրերը արտառոց համարելը, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
Պուտինը նշել է, որ Գրենլանդիայի բռնակցման ծրագրերն ամերիկացիների շրջանում հայտնվել են դեռևս 18-րդ դարի 60-ականներին, սակայն Կոնգրեսի աջակցությունը չեն ստացել։
«Արդեն այն ժամանակ ամերիկյան վարչակազմը դիտարկում էր Գրենլանդիան և Իսլանդիան միացնելու հնարավորությունը, սակայն այդ գաղափարն այն ժամանակ Կոնգրեսի աջակցությունը չստացավ»,- պարզաբանել է նա։
Պուտինը նաև հիշեցրել է, որ ժամանակին ամերիկացիները ծաղրում էին նաև Ալյասկայի գնումը:
«Ի դեպ, հիշեցնեմ, որ 1868 թվականի դրությամբ ամերիկյան թերթերը ծաղրում էին Ալյասկայի գնում՝ դա որակելով «խելագարություն»... Բայց այսօր Ալյասկայի ձեռքբերումն ԱՄՆ-ում, հավանաբար, գնահատվում է բոլորովին այլ կերպ», - ասել է ՌԴ նախագահը:
Ռուսաստանի կողմից Ալյասկան Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներին վաճառելու մասին պայմանագիրը կնքվել է Վաշինգտոնում 1867 թվականի մարտի 30-ին: Ամբողջ Ալյասկայի թերակղզին, Ալեքսանդր և Կոդիակ արշիպելագները, Ալեուտյան շղթայի կղզիները, ինչպես նաև Բերինգի ծովի մի քանի կղզիներ անցել են ԱՄՆ-ին։ Վաճառված հողատարածքի ընդհանուր մակերեսը կազմել է 1,519,000 քկմ: Տարածքները ամերիկացիներին վաճառելու որոշումը միաձայն պաշտպանել են Ռուսաստանի կայսր Ալեքսանդր Երկրորդը, Մեծ իշխանԿոնստանտին Նիկոլաևիչը, ֆինանսների նախարար Միխայիլ Ռետեռնը, ռազմածովային նախարար Նիկոլայ Կրաբբեն և ԱՄՆ-ում Ռուսաստանի բանագնաց բարոն Էդուարդ Ստեկլը։ Տարածքի փոխանցման պաշտոնական արարողությունը տեղի է ունեցել Նովոարխանգելսկում (այժմ՝ Սիտկա քաղաք) 1867 թվականի հոկտեմբերին. ռուսական դրոշը իջեցվել է, իսկ ամերիկյան դրոշը՝ բարձրացվել։
դիտվել է 203 անգամ
Գլուխներ կթռնեն. Փաշինյանը «չիստկա» կանի ՔՊ-ում Վեց ժամ՝ հանուն ոչնչի Դատախազը կգնա Տիգրան Ավինյանի հետևից. ԱՆԻՖ հիմնադրամի 25 մլրդ թալանի «անունները» ՈՒԵՖԱ-ի նախագահ Չեֆերինին Հայաստանում հարցեր ունի Ովքեր են մեղավոր Փարաքարում ՔՊ-ի պարտության համար Յոթնամյա ավեր Հայոց պետականության փրկությունը ՀՀ-ում օր առաջ վերջնական իշխանափոխությունն է Անհետ կորածների ծնողները Արսեն Թորոսյանին և Մհեր Բիշարյանին կանչել են ԱԺ՝ խաբելու համար պատասխան տալու ՔՊ-ում շոկի մեջ են Ո՞վ էր կազմակերպել Գյումրու ակցիան, և ի՞նչ կործանարար հետևանքների մասին էին զգուշացնում երիտասարդները Էրդողանը վտանգավոր է և՛ տարածաշրջանի, և՛ իր ժողովրդի համար. Իսրայելի ԱԳ նախարար Անհնար է սառնասրտորեն վերաբերել երկրի պաշտպանության մեկնած և սեփական օջախներ չվերադարձած անձանց շուրջ ստեղծված անորոշությանը․ Տիգրան Աբրահամյան Վեհափառն իր մտահոգությունն է հայտնել անվտանգային մարտահրավերների, հայ գերիների առնչությամբ Ողբերգական դեպք՝ Վայոց ձորի մարզում Իշխանության չափարը քանդվեց, ամբարտակում ճեղք առաջացավ Իմամօղլուի ձերբակալությունն ամենամեծ հարվածներից մեկն է Թուրքիայի ժողովրդավարության դեմ. ԵԽ 25-ամյա բուժառուի եղբայրը պնդում է՝ քրոջ կյանքը հնարավոր կլիներ փրկել, եթե սխալ ներարկում չանեին ԱԱԾ տնօրենը՝ թուրք բլոգերի երեւանյան նկարահանումների մասին Այս լարված պահին նիկոլական քարոզչությունը տարածում է Արմեն Աշոտյանին վերագրվող ՖԵՅՔ ՆՅՈՒԶ Վանեցյանը` Մարտուն Գրիգորյանի հայտարարության մասին ՇՏԱՊ․ Բաքվից հայտարարում են՝ ուժ են հավաքում «Զանգեզուրի միջանցքի» բացման համար»․ ադրբեջանագետ Հայաստանի պայքարը հողի և ինքնության համար Կովկասում․ Deutsche Welle-ն իր ֆիլմում ներկայացրել է Հայաստանի պատմությունն ու ԼՂ հակամարտությունը