Իշխանության քաղաքականությունն ուղղված է հայոց պետականության հիմնարար հիմքերի խալխլմանը և փաստացի ոչնչացմանը․ Արման Աբովյան
Քաղակական վերլուծաբան Արման Աբովյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրում է․
«Այն գործընթացները, որոնք մենք տեսնում ենք երկրում վերջին երկու օրերին, միանշանակ ցույց են տալիս, որ ներկայիս հայկական իշխանության քաղաքականությունն ուղղված է հայոց պետականության ամենահիմնական, եթե կուզեք ՝ հիմնարար հիմքերի խալխլմանը և փաստացի ոչնչացմանը։
Այսպես, մարտի 26-ին Նիկոլ Փաշինյանը Հայաստանի Ազգային ժողովում (կառավարությանը հարց ու պատասխանի ժամին) ունեցած ելույթի ժամանակ բառացիորեն հայտարարեց, որ «Ղարաբաղյան շարժման» հարցն այլևս որևէ ձևով ներկա չի լինելու երկրի արտաքին և ներքին քաղաքականության մեջ։
Նիկոլ Փաշինյանի հերթական էպատաժի պատճառների մասին կարելի է երկար խոսել , սակայն նույնիսկ իր ողջ հակասությամբ հանդերձ նույն Փաշինյանը չէր կարող չիմանալ, որ Արցախի հարցը ոչ թե այս կամ այն իշխանության կամ քաղաքական ուժի նախաձեռնությունն է, այլ եղել է և միշտ էլ լինելու է Հայաստանի և համայն հայության անցյալի, ներկայի և ապագա գոյության հարցը։
Արցախյան ազգային-ազատագրական շարժումը, որպես ինչ-որ տարածքային «կոնֆլիկտ» ներկայացնելու փորձերը արմատապես սխալ են և իրենից ներկայացնում են մանիպուլյացիա , որը լիովին համապատասխանում է «Հայկական հարցի» վերջնական լուծման թուրք-ադրբեջանական տանդեմի ծրագրերին ՝ հայկական էթնո-քաղաքական էլեմենտը իր Հայրենիքից զրկելու համատեքստում։
Անշուշտ, «ղարաբաղյան հարցը» մոռացության մատնելու փորձերը դատապարտված են ձախողման, սակայն ներկայումս գործող հայկական իշխանության կողմից ազգային առաջնահերթությունների խեղաթյուրման փաստը խոչընդոտում է հանրային համերաշխության ձևավորմանը ՝ հայ հասարակությունում լայն քաղաքացիական երկխոսության ձևավորման համատեքստում։
Հետևաբար մենք բոլորս ուղղակի պարտավոր ենք ճիշտ ընկալել պետական և ազգային առաջնահերթությունները Արցախյան ազատագրական շարժումը ադեկվատ ընկալելու կոնտեքստում»։
դիտվել է 128 անգամ
Վիլեն Գաբրիելյանը Գյումրիում հարբած «գաստրոլների» մասին (video) Ուկրաինան երբեք ՆԱՏՕ-ի անդամ չի դառնա․ Թրամփ Փաշինյանին չե՛մ ընդունում, 2-րդ անգամ չեմ բարևի, եթե․․․ Վարդան Ղուկասյան (video) Շոլցը դատապարտել Է Թրամփին Անցողիկ շեմը չհաղթահարած ուժերի ձայներն ուղղակի փոշիանում են. Գոհար Մելոյան Փարաքարցիները «սատկացրեցին» Նիկոլին... Նաիրա Զոհրաբյան (video) Շատերը հիմա սպասում են հետընտրական զարգացումներին. Ավետիք Չալաբյան Միացի´ր պաշտպանությանը, մարզումներին, զինվորի կողքին կանգնելուն Արտակարգ դեպք՝ Երևանում․ կապված վիճակում հայտնաբերվել է տղամարդու մարմին Հենց հիմա 5000 մեքենաներով շարժվե՛ք Երևան․․․ Էդգար Ղազարյանը՝ գյումրեցիներին (video) Մարտուն Գրիգորյա՛ն, ո՞վ ասաց, որ քեզ չեն կարող ձերբակալել (video) Գյումրիում ՔՊ-ի թեկնածուն մեծ աջակցություն է ստացել կառավարությունից, Հ1-ը կողմնակալություն է դրսևորել նույնպես ՔՊ-ի օգտին. Դիտորդ Այս հաղթանակը մեր թիմի երեք տարվա պայքարի արդյունք է՝ անարդարության և իշխանազավթման դեմ․ «Ապրելու երկիր» #ՈՒՂԻՂ․ Գյումրիում հայերը հաղթեցին․ մնում է առձանագրել․ Հայկ Նահապետյան (video) Փոխքաղաքապետի պաշտոնը չեմ զիջի, որ ինձ ձերբակալեն, ինքը աշխատի. Վարդան Ղուկասյան (video) Երվանդ Թարվերդյանը՝ Մարտուն Գրիգորյանի և Վարդան Ղուկասյանի միավորման մասին ԿԸՀ-ն ամփոփել է Գյումրի համայնքի ավագանու ընտրությունների նախնական արդյունքները Արցախցին մեր հայրենիքի այս հատվածում իրեն անհայրենիք է զգում. Մետաքսե Հակոբյան Իրադրության լրջությունը ստիպել է իշխանությանը փակագծեր բացել․ Աբրահամյան Զինվորներին կանչել, ասել են՝ զանգեք ձեր ծնողներին. Վարդան Ղուկասյան Մարտուն Գրիգորյան, հիմա լսիր՝ ինչ եմ ասում․ Նաիրա Զոհրաբյան (video) 2018-ի ճիշտ այս օրը Նիկոլը Գյումրիից ազդարարեց իր աղետալի և կործանարար քայլարշավի սկիզբը. Ավետիսյան ՔՊ-ի հետ ճանապարհ չեմ գնալու, վե՛րջ, չքննարկեք էլ էդ հարցը․ Վարդան Ղուկասյան (video) Գյումրու ընտրությունների ընթացքում ընտրախախտումների վերաբերյալ նախաձեռնվել է 10 քրեական վարույթ․ ՔԿ Ընդդիմադիր չորս խմբակցությունները կգան կոնսենսուսի՝ ՔՊ-ին Գյումրիի իշխանությունից հեռացնելու հարցում․ Սուրենյանց