ԱՄՆ-ը չեղարկել է «Ազատություն» ռադիոկայանի ֆինանսավորումը դադարեցնելու որոշումը
ԱՄՆ-ի զանգվածային լրատվության գլոբալ գործակալությունների գործակալությունը (USAGM) հետ է կանչել «Ազատ Եվրոպա/Ազատություն» ռադիոկայանի ֆինանսավորման ստուգման մասին որոշումը: Ինչես փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը, այս մասին ասված է ԱՄՆ Կոլումբիայի մայրաքաղաքային շրջանի դատարանի էլեկտրոնային տվյալների բազայում ստացված փաստաթղթում։
Գործակալության հատուկ խորհրդական Քերի Լեյքի՝ «Ազատություն» ռադիոկայանի նախագահ Սթիվեն Կապուսին ուղղված նամակում ասվում է, որ մարտի 15-ի հրամանը՝ դադարեցնելու ԱՄՆ կառավարության ֆինանսավորումը մեդիա կորպորացիայի համար, չեղյալ է հայտարարվել: Նամակում նշվում է նաև, որ դրամաշնորհների հատկացման մասին համաձայնագիրը վերականգնվել է։
Միևնույն ժամանակ. գործակալությունը նշել է, որ իրեն իրավունք է վերապահում ապագայում դադարեցնել ֆինանսավորումը, եթե նման որոշումը նպատակահարմար և օրինական համարվի։
Ավելի վաղ, «Ազատություն» ռադիոկայանը հայց էր ներկայացրել ԱՄՆ Գլոբալ լարտվամիջոցների գործակալության դեմ՝ պահանջելելով դատարանից կանխել Կոնգրեսի կողմից «Ազատության»-ը տրամադրված դրամաշնորհը դադարեցնելու USAGM-ի փորձերը: