Դուք չեք սկսել Արցախյան շարժումը, որ մի հատ էլ դադարեցնեք. Արթուր Խաչատրյանը՝ Փաշինյանին
Արցախյան շարժումը դուք չեք սկսել, որ դուք դադարեցնեք. Շարժումը սկսել է Արցախի ժողովուրդը, Արցախն Ադրբեջանին բռնակցելու հաջորդ օրվանից։ Այս մասին, այսօր՝ մարտի 26-ին, ԱԺ-ում դիմելով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին, հայտարարեց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանը:
«Արցախը միջազգային հանրության կողմից ճանաչվել է որպես հակամարտության կողմ դեռևս 1992 թվականի մարտին։ Նրանք իրենց իրավունքները ձեզ չեն փոխանցել։ Այլ հարց է, որ դուք 2022 թվականին Պրագայում ճանաչեցիք Ադրբեջանի գերիշխանությունը Արցախի Հանրապետության նկատմամբ՝ ընկրկելով Ադրբեջանի պահանջի առջև։ Եվ ի՞նչ ստացանք, Ադրբեջանը որևէ բան զիջե՞ց:
Խոսում եք՝ մենք զիջեցինք, իրենք զիջեցին, փոխզիջում եղավ, վերջին ադրբեջանական երկու կետերը իրենց արտադրանքի արդյունքում զիջեցինք։ Ի՞նչ տեղի ունեցավ։ Մենք փորձեցինք երեք ժամ շարունակ Արարատ Միրզոյանից գոնե մի զիջում Ադրբեջանի կողմից հիշատակի, ասի՝ այ այս հարցն էլ Ադրբեջանն է զիջել։
Այստեղ խորհրդարանում, դուք, որ պահանջում եք հրաժարվել Արցախից, չհրաժարվողներին կարող եք կոչել ռևանշիստ կամ ադրբեջանական տերմիններով ասած ֆաշիստ, արտահանձնել Ադրբեջանին, հենց թեկուզ մեկը ինձ կոչելով ռևանշիստ, մեկ է, դրանից խաղաղությունը չի մոտենում: Նշեք գոնե մի կետ, որը Ադրբեջանը փոխզիջել է մեր բազմաթիվ զիջումներին ի պատասխան»,- հայտարարեց Արթուր Խաչատրյանը: