Արցախը հանձնած Փաշինյանն Արցախի մասին
Նիկոլ Փաշինյանը գերիների վերադարձի հետ կապված նոր բան չունի ասելու: ԱԺ-ում հարցուպատասխանի ժամանակ նա հայտարարեց, որ այն գործիքակազմը, որը կիրառել են, շարունակում են կիրառել և ապագայում էլ պետք է կիրառեն:
«Դա շատ կարևոր հարց է, որը մեզ անհանգստացնում է՝ որպես հումանիտար հարց, քաղաքական հարց, որպես կարևոր թեմա տարածաշրջանում կայունություն և խաղաղություն հաստատելու վերաբերյալ»,- ի պատասխան «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Լիլիթ Գալստյանի հարցի՝ ասաց նա:
Փաշինյանն անդրադարձավ նախկինում արած հայտարարություններին, թե «ինչպես է օգտագործվել ղարաբաղյան շարժումը ՀՀ պետականության չկայացման ճանապարհին»:
«Ես առանց սեթևեթանքի ուզում եմ հստակ և աներկբա ասել՝ ես կարծում եմ, որ մենք ղարաբաղյան շարժումը չպետք է շարունակենք: Այն խաղաղությունը, որի ճանապարհով մենք գնում ենք, գերիների հարցի լուծման ամենաէֆեկտիվ ճանապարհն է, պարզապես ավելի էֆեկտիվ ճանապարհ գոյություն չունի, և մեր ընկալումը համապարփակ է և ամբողջական»,- եզրափակեց Փաշինյանը: