Սիսիանի ավագանու ընդդիմադիր 7 անդամ դիմել է դատարան. նրանց լիազորութունները դադարեցվել են. Hetq.am
Սյունիքի մարզի Սիսիան համայնքի ավագանին 2025թ. փետրվարի 14-ի հերթական և նույն ամսվա 19-ի արտահերթ նիստերով վաղաժամկետ դադարեցրել է ընդդիմադիր խմբակցությունների ավագանու 7 անդամի լիազորությունները: Նրանց փոխարեն ընտրատարածքային ընտրական հանձնաժողովն ավագանու մանդատը տվել է համապատասխան ընտրացուցակների հաջորդ համարի թեկնածուներին: Լիազորությունները դադարեցված ավագանու անդամները դիմել են Վարչական դատարան՝ իրենց լիազորությունները դադարեցնելու վերաբերյալ որոշումները ոչ իրավաչափ և անվավեր ճանաչելու պահանջով: Այս մասին գրում է «Հետք»-ը:
Մասնավորապես դադարեցվել է «Քաղաքացու որոշում» խմբակցության ավագանու անդամներ Աննա Ավետիսյանի և Ավագ Ասատրյանի լիազորությունները, ինչպես նաև «Հանրապետական» խմբակցությունից՝ Մարինե Գրիգորյանի, Գևորգ Դավթյանի, Անի Հարութունյանի, Դավիթ Դավթյանի և Ջիվան Մարգարյանի լիազորությունները:
Որպես լիազորությունների դադարեցման հիմք նշված է «Տեղական ինքնակառավարման մասին» օրենքի 70-րդ հոդվածի 2-րդ մասը, այն է՝ «Ավագանու անդամի լիազորությունները կարող են վաղաժամկետ դադարեցվել ավագանու անդամների ընդհանուր թվի ձայների մեծամասնությամբ ընդունված որոշմամբ, եթե նա մեկ հերթական նստաշրջանի ընթացքում անհարգելի պատճառով բացակայել է ավագանու նիստերի կամ քվեարկությունների ավելի քան կեսից կամ հանձնաժողովի նիստերի կեսից»:
Մանրամասները՝ սկզբնաղբյուր կայքում:
2026 թվականին նախատեսվում է ունենալ դպրոցի 26 գործուղված տնօրեն, նրանց կտրվի լրավճար. բյուջեի եկող տարվա լրացուցիչ ծախսը՝ 52 մլն դրամ Ռուբեն Մխիթարյան-Մարտուն Գրիգորյան գործակցությունը կարող է իշխանություններին հեռացնելու պրոցեսի հիմք լինել. Մելիք-Շահնազարյան Հայաստանցիների նյարդերն այլևս չեն քայքայվի՞ առաքանիները ժամանակին ստանալու առումով Ուստի, նա ով կպնդի, որ գյումրեցիները փողով թռել են, ՍՐԻԿԱ է. Արմեն Մինասյան Ո՞ր ակումբում է ցանկանում կարիերան ավարտել Հենրիխ Մխիթարյանը Իրանը պատրաստ է բանակցել ԱՄՆ-ի հետ․ ՀՀ-ն կշահի, եթե դառնա նման բանակցությունների հարթակ Փաշինյանին անվստահություն հայտնելու հանդիպումները առաջիկայում շարունակվելու են Ինչու է կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովը տուգանքով եզրափակվում «Հեռացե՛ք ի շահ հայկական ֆուտբոլի»․ Հայաստանի հավաքականի նախկին ավագը՝ ՀՖՖ ղեկավարությանը Ովքեր կհետևեն Գյումրու և Փարաքարի ընտրություններին Լարսի ճանապարհը բաց է Թրամփը սպառնու՞մ է Իրանին Առնվազն 1,002 մարդ է զոհվել, 2,376-ը՝ վիրավորվել Մյանմարում տեղի ունեցած հզոր երկրաշարժի հետևանքով Իշխանությունը Գյումրիում հաջողություն ունենալու համար պատրաստ է ամեն ինչի` վերջին ապօրինություններից մինչև Հայաստանի վերջնական հեղինազրկում. Տիգրան Աբրահամյան Իզուր չէ, որ Երևանից ՔՊ-ի կուսակցական ողջ շրջանակը որպես «քաղաքական դեսանտ» է իջել Գյումրի. Նաիրի Սարգսյան Մեղադրյալներից 5-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել վարչական հսկողությունը, 3-ի նկատմամբ՝ բացակայելու արգելքը․ ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտե Սպասվում են կարճատև տեղումներ Ավելի վատ սցենարով քարոզարշավի ամփոփում երևի դժվար է հավատալ․ Սևակ Հակոբյան Ձեր` ցածր թվով մասնակցությունը ՔՊ-ին օգնելու է քվեարկության արդյունքները կեղծելու հարցում. Արման Թաթոյան Մարտի 29-ին և 30-ին նախընտրական քարոզչությունն արգելվում է.ԿԸՀ Արթիկից, Երևանից, Ամասիայից ու պոլիկլինիկաներից «բերվածները»․ Գագիկ Համբարյան Ավինյանի հնչեցրած «ղալաթ», «հաչել», «գլուխը պատին տալ» բառերի համար ԿԿՀ-ն վարքագծի խախտում է արձանագրել Բենզինը թանկացել է, իսկ հեղուկ գազի միջին արժեքը 143 դրամ է կազմել Պապիկյանի ազաբ բաշին վերահսկում է զինվորականներին ՔՊ-ական պատգամավորները միայն փնովել են Անդրանիկ Քոչարյանին. նա մեկուսացել է