Սիրիան կանգնած է մեծ վտանգների առջև. ի՞նչ պետք է անեն այնտեղ ապրող հայերը
Այն, ինչ այսօր կատարվում է Սիրիայում, կարող ենք բնորոշել մեկ բառով. ողբերգություն:
Թեև աշխարհն ուրախացել էր Ասադի ռեժիմի անկումից, այդ նույն ուրախացողները պիտի հետագայում զղջան ապագա բոլոր հնարավոր մեծ ու փոքր ողբերգությունների համար:
Այսօր արդեն, դեկտեմբերի 13-ի դրությամբ, քրդերը հանձնեցին Մամբիջ քաղաքը, Դեր-Զորը և խոսվում է նաև, որ օրերի ընթացքում կարող են հանձնել նույնիսկ Ռաքքան:
Հիշեցնենք, որ Ռաքքան եղել է նախկինում «Իսլամական պետության» մայրաքաղաքը, որն այսօր գտնվում է քրդերի վերահսկողության տակ:
Սակայն նույն այդ Ռաքքայում բանտերում են գնտվում հազարավոր ջիհադիստ ահաբեկիչներ, ովքեր սպասում են, որ կազատագրվեն թուրքամետ ուժերի միջոցով և կրկին կդառնան հզոր ուժ՝ հայտ ներկայացնելով դառնալ Սիրիայում իշխանություն:
Հասկանալի է, թե ինչ կլինի դրանից հետո:
Այսօր արդեն խոսվում է այն մասին, որ պիտի ոչնչացնել քրդերի բոլոր պետական ինստիտուտները:
Լաթակիայում, ռուսական ռազմակայանների հարևանությամբ, ընթանում են զանգվածային կողոպուտներ և սպանություններ: Տեղի ալավիները զանգվածային կերպով փախչում են Լիբանան:
Այս պայմաններում հայերի վիճակը Դամասկոսում և Հալեպում, կարող է կտրուկ փոխվել:
Այսօր է, որ Ջուլանիի կողմնակիցները դեռ ցույց են տալիս իրենց հանդուրժողականությունը:
Հասկանալի է, թե ինչու. նրանք ցանկանում են լեգիտիմացնել իրենց իշխանությունը:
Սակայն դրանից հետո, չկա ոչ մի երաշխիք, որ նրանց իշխանությունը չի դառնա բռնատիրական:
Ճիշտ հակառակը՝ գրեթե անխուսափելի է, որ հենց այդպես էլ կլինի:
Ընդ որում այդ բռնատիրական կարգերը, էապես կտարբերվեն Ասադի բռնատիրությունից:
Քանի որ իսլամիստների բռնատիրական համակարգը այլ գաղափարական հենքի վրա է կազմված լինելու:
Հայերն ունեն ժամանակ և պիտի որոշեն, թե ինչպես պիտի իրենց շահերը պաշտպանեն:
Չի բացառվում, որ կարճ ժամանակ անց այդ ժամանակավոր հնարավորությունների պատուհանը փակվի:
Այդ իսկ պատճառով, նաև բոլոր հայկական կազմակերպությունները , հայաստանյան կառույցների հետ միասին, պիտի ընդանուր հայտարարի գան, որպեսզի հետո ուշ չլինի:
Պարզ է մեկ բան. այն, որ այդ երկրում քաղաքացիական խաղաղությունը դեռ մոտ ժամանակահատվածում չի հաստատվի, իսկ դա նշանակում է, որ հայերի կյանքի վտանգի աստիճանը երկրաչափական ձևով աճելու է:
Այնպես որ պետք է շտապել, քանի դեռ ուշ չէ: