Մանրամասներ են հայտնի դարձել Լևոն Տեր-Պետրոսյանի և Գարեգին Երկրորդի հանդիպումից
Նախօրեին Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի տեղեկատվական համակարգը և ՀՀ Առաջին նախագահի գրասենյակը համատեղ հաղորդագրություն տարածեցին այն մասին, որ  ՀՀ Առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանն իր առանձնատանը հանդիպել է Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդի հետ: Զրույցի ընթացքում շոշափվել են Հայաստանի թե՛ արտաքին անվտանգության, թե՛ ներքաղաքական ծայրահեղ սրված իրավիճակի հետ կապված հարցերը և դրանք հաղթահարելու հնարավոր ելքերը:
Մեզ որոշ մանրամասներ են հայտնի դարձել այդ հանդիպումից, մասնավորապես այն մասին, որ առաջին նախագահը մնացել է այն կարծիքին, որ այո, ներկայիս իշխանությունը վարչապետի գլխավորությամբ ազգակործան պատուհաս է․ նա երկրի մի կեսը կործանել է, մյուս կեսն էլ տանում է կործանման։ Տեր-Պետրոսյանն  ասել է, որ հնարավորինս արագ պետք է լուծումներ գտնել, շարունակել է մնալ այն կարծքին , որ երեք նախագահներն էլ պետք է ոտքի կանգնեն, բայց որևէ մեկը չպետք է առաջադրվի, պետք է լինի բոլորովին այլ թեկնածու․ նա հնչեցրել է նաև իր թեկնածուի անունը։
Վեհափառն էլ իր հերթին  առաջարկել է ստեղծել խորհուրդ և դա ղեկավարի հոգևոր դասի ներկայացուցիչ, մասնավորապես առաջ է քաշել Բագրատ Սրբազանի անունը։