Իսրայելի պատասխանը ՀԱՄԱՍ-ին կփոխի Մերձավոր Արևելքը. Նեթանյահու Ալիևն իր ու Էրդողանի պլաններն է առաջ մղում` ընդդեմ Հայաստանի Բայդենը, Մակրոնը, Շոլցը և Սունակը կքննարկեն Իսրայելում լարված իրավիճակն ու հետագա գործողությունները Ռուս խաղաղապահները 25 պահակակետ են տեղակայում ԼՂ ԶՈւ-ի կողմից հանձնված զինամթերքի, զենքի և ռազմական տեխնիկայի պահեստների պահպանության համար Աշխարհում նոր համաշխարհային պատերազմ է ընթանում, այն սկսվել և զարգացել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև. Սաակաշվիլի Իսրայելում ծավալված գործողությունների ընթացքում հայկական կազմակերպություններ չեն տուժել, ՀՀ քաղաքացիներ տուժածների շրջանում չկան․ ԱԳՆ Նիկոլի ախպեր Սամվել Ալեքսանյանը անխնա թալանում է Հայաստանի Ադրբեջանական կողմը ոչնչով չի նպաստել, որ հայերը լքեն Արցախը. Բայրամով Ադրբեջանի ԱԳՆ-ում նորից վկայակոչել են Նիկոլ Փաշինյանին
НАТО сталкивается со все более сложной проблемой на своем заднем дворе Внезапная атака ХАМАС ставит под угрозу ближневосточную стратегию администрации Байдена Արցախի նախկին նախագահները խանգարում էին Նիկոլ Փաշինյանին «Մտածեք վեչ. ծյուրման տղու համար ա» Մեր վերջին՝ բացառիկ հերոսները. Հրապարակ Ինչ ունեցվածք ունի հակահայկական հայտարարություններով աչքի ընկնող ՔՊ-ական պատգամավորը Փաշինյանը վախեցած է ու տագնապած Ինչո՞ւ ՀԱՊԿ-ում ներկայացուցիչ չի նշանակվում Շահրամանյանը Երևանում շտապ խորհրդակցություն է անցկացրել. ինչ հանձնարարականներ է տվել Ինչ վարկած է քննվում բենզինի պահեստում պայթյունի դեպքով Արշակ Կարապետյանի մասով Փաշինյանը շտապ զրույց է ունեցել ՌԴ-ում ՀՀ դեսպանի հետ Փաշինյանը նոր հրահանգ է իջեցրել թիմակիցներին Արայիկ Հարությունյանի նկատմամբ Բաքվում բռնություն է կիրառվել Ինչ է անում դատախազությունը՝ Ադրբեջանի կողմից ձերբակալված ու կալանավորված անձանց վերադարձի համար 309 մլն դրամ՝ 20 պիկապի համար Հայրենազրկման աղետ, անհայրենիքության բարդույթ. կարևորը՝ աթոռը չեն կորցրել
Իսրայելի պատասխանը ՀԱՄԱՍ-ին կփոխի Մերձավոր Արևելքը. Նեթանյահու Ալիևն իր ու Էրդողանի պլաններն է առաջ մղում` ընդդեմ Հայաստանի Բայդենը, Մակրոնը, Շոլցը և Սունակը կքննարկեն Իսրայելում լարված իրավիճակն ու հետագա գործողությունները Ռուս խաղաղապահները 25 պահակակետ են տեղակայում ԼՂ ԶՈւ-ի կողմից հանձնված զինամթերքի, զենքի և ռազմական տեխնիկայի պահեստների պահպանության համար Աշխարհում նոր համաշխարհային պատերազմ է ընթանում, այն սկսվել և զարգացել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև. Սաակաշվիլի Իսրայելում ծավալված գործողությունների ընթացքում հայկական կազմակերպություններ չեն տուժել, ՀՀ քաղաքացիներ տուժածների շրջանում չկան․ ԱԳՆ Նիկոլի ախպեր Սամվել Ալեքսանյանը անխնա թալանում է Հայաստանի Ադրբեջանական կողմը ոչնչով չի նպաստել, որ հայերը լքեն Արցախը. Բայրամով Ադրբեջանի ԱԳՆ-ում նորից վկայակոչել են Նիկոլ Փաշինյանին Ի՞նչ է հնարավոր եղել դուրս բերել Արցախի վանական համալիրներից Էրդողանի գլխավոր խորհրդականը աջակցել է Պաղեստինին Կահիրեում կանցկացվի ԱՊԼ խորհրդի արտակարգ նիստ՝ Գազայի հատվածում լարված իրավիճակի հետ կապված Ադրբեջանը հայտարարել է բանակի հետագա հզորացման անհրաժեշտության մասին Տավուշի կործանման ծրագիրը՝ գործողության մեջ․ Yerkir.am Իսրայելը 48 ժամում 300,000 պահեստազորային է մոբիլիզացրել Ռուբեն Վարդանյանի հայցը չի բավարարվել, նա կմնա կալանքի տակ ՀԱՄԱՍ-ը հայտնել է Երուսաղեմի ուղղությամբ հրթիռներ արձակելու մասին Մեռելամոլը հայտնվեց Առանց այլընտրանքի ԵՏՄ-ից հրաժարվելը կլինի դավաճանություն. Թաթուլ Մանասերյան Պետական դավաճանության մեջ մեղադրվող պաշտպանյալս արդարացվեց. փաստաբան Իշխանափոխության համար մեզ քաղաքական դաշտում կանոնավոր բանակ է պետք ունենալ. Անդրանիկ Թևանյան Հարցեր, որոնց կառավարությունը պարտավոր է պատասխանել. Խոսրով Հարությունյան Ղարաբաղը միշտ էլ պատկանել է ու պատկանում է Հայաստանին. Իրանի խորհրդարանի բարձրաստիճան պաշտոնյա Բռնարարք կատարած որևէ ոստիկանական բերատավոր առ այսօր չի ենթարկվել որևէ պատասխանատվության Արմեն Աշոտյանը և մյուս հանրային գործիչները թիրախավորվելու են այնքան ժամանակ, քանի այս իշխանությունը պետության ղեկին է. Աբրահամյան