Հովիկ Աղազարյանը սուտ ցուցմունք է տվել զինվորի հոր դեմ. նրանք կառերեսվեն Ի՞նչ պայմաններում է պահվում Լեւոն Քոչարյանը Կարեն Կարապետյան-Սամվել Շահրամանյան Ազգային ժողովում Հայաստան-Հունգարիա բարեկամական խումբ է ստեղծվել. ովքեր են անդամներ Բռնի տեղահանված արցախցիները միայնակ չեն Արայիկ Հարությունյանը շրջում է օպերատիվ համարներով. նրանք վախեցած են ՔՊ-ին հաջողվել է համաձայնության հասնել Վարդան Ղուկասյանի կուսակցության հետ. ինչ սպասել ավագանու առաջին նիստին Հռոմի ստատուտն ու դրա հետևանքները Արցախը ռմբակոծում են, սրանք՝ վազում Հետհաշվարկը սկսված է Երեւանը չի կարող ընդդիմադիր քաղաքապետ ունենալ Եթե ֆորսմաժորային որոշումներ չկայացվեն, Արցախի վերջնական հայաթափումը օրերի հարց է Իշխանություններն անհանգիստ են. արցախցիներից շատերին ընդդիմադիրներն են օգնում Կադաստրի կոմիտեի ղեկավարի տեղակալի անսպասելի ազատումը լուրջ պատճառ է ունեցել ՔՊ-ն թեժ քննարկում է ունեցել «Ոչ միայն չեն նվազեցնում գոյութենական սպառնալիքը, այլև ստեղծում են նոր վտանգներ և սպառնալիքներ»
ԼՂ նախկին նախագահ Արայիկ Հարությունյանի եղբայրը, ԱԱԾ և ՆԳՆ ղեկավարները ՀՀ-ում են. որտեղ են նախկին նախագահները ԿԽՄԿ-ն վերջին օրերին օգնել է ԼՂ-ից տարհանել շուրջ 100 հիվանդ և տարեց մարդկանց Հռոմի ստատուտի առաջին պտուղները Արցախում պայթյունից տուժած 4 բուժառու կտեղափոխվի Ֆրանսիա Դուք հայկականության մարմնի մեջ քաղցկեղ եք, ռակի պես կառչած իշխանությունից. Աղվան Վարդանյան Մոսկվան հետևում է Լուլուին Փաստաբանների պալատը բռնի տեղահանված արցախցիներին իրավաբանական անվճար խորհրդատվություն կտրամադրի Հակառուսական պոռթկման գագաթնակետին Ուզում եմ նայել նրանց մեղադրողների աչքերին ու հարցնել՝ հանգստացա՞ք «ԵՄ-ն պատրաստ է Թուրքիայի հետ հարաբերություններ ձևավորել». Եվրահանձնաժողովի խոսնակ Ադրբեջանական լրատվամիջոցները գրում են, թե ձերբակալվել են Արցախի Հանրապետության նախկին նախագահներ Արկադի Ղուկասյանը, Բակո Սահակյանը և Արցախի ԱԺ նախագահ Դավիթ Իշխանյանը Հռոմի ստատուտի վավերացումը խնդիրներ կստեղծի Հայաստանի և նրա քաղաքացիների համար. Վոլոդին ԼՂ պատգամավորները, ԱԱԾ տնօրենը, պետնախարարն ու այլ պաշտոնյաներ տեղափոխվել են Հայաստան ԼՂ-ից բռնի տեղահանվածների ներհոսքը խիստ նվազել է Նոր արհավիրքի դիմակայում․ Էդգար Ղազարյան (video) Արցախի ՆԳ նախարարը, ԱԱԾ տնօրենը և նախագահի աշխատակազմի ղեկավարը Հայաստանում են «Աստված լրբից երես է թեքում». ԱԺ նախագահն ում նկատի ունի Ռուսաստանը համաձայն չէ Փաշինյանի քննադատության հետ. Պեսկով Փարիզի քաղաքային խորհուրդն ընդունել է Արցախի հայերին Փարիզի պատվավոր քաղաքացիություն շնորհելու վերաբերյալ բանաձև «Պետք է միշտ հիշել պարոն Փաշինյանի որոշումը». Դմիտրի Պեսկով Ի՞նչ են ասել թուրքերը Նիկոլին․ Նաիրա Զոհրաբյան (video) ՄԱԿ-ի վիժվածքնե՛ր, 1 տարի առաջ գնայիք Արցախ․ Նաիրա Զոհրաբյան (video) «Չէինք ցանկանա, որ Պուտինը երբևէ ստիպված լիներ հրաժարվել Հայաստան այցելելուց». Պեսկով